2021 YILI EKİM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2021 yılı Ekim ayı olağan toplantısı, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci idaresinde, küresel salgın kurallarına uygun olarak ATSO Meclis Salonu'nda düzenlendi.


Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, “Sözlerime başlamadan önce Meclis Üyemiz, TOBB Delegemiz, değerli ağabeyim Ahmet Karakol’un vefatını üzüntüyle öğrendim. Üretim ve istihdam odaklı düşünen, ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşan Merhum Ahmet Karakol’a Allah’tan rahmet, ailesine ve iş dünyamıza başsağlığı diliyorum. Yine 8 ay önce kaybettiğimiz Meclis Üyemiz Merhum İsmail Mühsürler’i de bu vesile ile rahmetle anıyorum. Geçen hafta İscehisar’da meydana gelen ve yüreklerimizi yakan trafik kazasında hayatını kaybeden öğrencilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı; yaralı öğrencilerimize acil şifalar diliyorum.


Afyonkarahisar'da görev yaptığı sürede önemli hizmetler yapan Valimiz Ahmet Özyurt'a da Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.


Merdivenci, uzun bir aradan sonra ilk kez fiziki toplantı düzenlendiğini belirterek "Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla 2020’nin Mart ayından bu yana sizlerden uzak kalmış, toplantılarımızı yüzyüze yapamamıştık. Hatırlarsınız; en son Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Emre Alkin’i 6 Mart 2020 tarihinde Odamız Meclis Salonu’nda misafir etmiştik. Artan vakalar ve toplum sağlığını koruma amaçlı alınan tedbirler kapsamında 2020 yılı Mart ayı Meclis toplantımız dahil olmak üzere sonraki tüm Meclis toplantılarımızı video konferans yöntemiyle düzenlemiştik.
Yaklaşık 1,5 yıl sonra sizlerle yeniden bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyorum. Tabii ki her zaman dile getirdiğim vurguyu bir kez daha yinelemek isterim: Koronivirüs salgınından korunmanın ve toplumsal bağışıklığı artırmanın yolu aşı olmaktan geçiyor. Lütfen aşı konusunda hassas davranalım. Ülkemizin bir daha uzun zamanlı kısıtlamalar yaşamasını istemiyorsak, bu konuya önem vermeliyiz" ifadelerini kullandı.


Merdivenci, konuşmasına şöyle devam etti:
"Eylül ayının sonunda 55’inci Uluslararası Marmomacc Mermer Tasarımı ve Teknolojileri Fuarı’nda Odamız’ın üyesi birçok firma Afyonkarahisar’ı temsil etti.
Odamız adına Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Sayın Adnan Demirel, ilimizi temsil eden firmalarımıza Teşekkür Plaketi takdim etti. Biz de hem Sayın Adnan Demirel’e, hem de ilimizi İtalya’da temsil eden firmalarımıza teşekkür ediyoruz.


Avrupa Birliği destekli Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Afyonkarahisar, Bolvadin, Çay,  Dinar ve İscehisar’da yüzyüze iki eğitim düzenledik. Emirdağ’da video konferans üzerinden, Sandıklı’da da bir adet yüz yüze eğitim gerçekleştirdik.
Ayrıca Afyonkarahisar’da da geniş katılımlı bir seminer, yine Emirdağ’da da video konferans sistemi üzerinden seminer düzenledik. Bu projemiz ile, Afyonkarahisar’ın lokomotif sektörü olan mermercilikte önemli bir farkındalık oluşturduğumuza inanıyorum. Bu vesile ile, işletmelerimize ve işçi kardeşlerimize iş kazasız günler diliyorum."


Merdivenci, istişare toplantısı dolayısıyla ziyaret ettiği Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nı beğendiğini belirterek, "Hafta sonu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun liderliğinde restore edilen eski adıyla Yassıada, yeni adıyla Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda düzenlenen Meclis Başkanları Bilgilendirme Toplantısı’na katıldım. Demokrasi ve Özgürlükler Adası, TOBB’a yakışan bir mekan olmuş. Bu nedenle Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, demokrasi şehitlerimiz Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı rahmetle anıyorum" ifadelerini kullandı.


İş dünyasının ekonomi hakkındaki taleplerini de gündeme getiren Merdivenci,
"Bildiğiniz gibi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Vergi Usulü Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifi kabul edildi. Bu teklif ile basit usuldeki 850 bini aşkın vergi mükellefine vergi muafiyeti getirildi. Bu olumlu adımdır, destekliyoruz. Ancak ekonomimizin üretim ve istihdam yükünü çeken tüccar, sanayici ve ihracatçı firmalarımıza da vergi ödemelerinde kolaylık ve indirim getirilmesini talep ediyoruz. Şuna yürekten inanıyorum: Hükümetimiz iş dünyasına yönelik böyle bir düzenleme yaparsa; iş dünyası vergiden muaf tutulduğu dilimi istihdam olanaklarını artırmak için harcayacaktır. Fazladan bir kişinin bile evine ekmek götürmesini sağlamak, iş dünyamızın en büyük sevinci olacaktır" dedi.


Merdivenci, konuşmasına şöyle devam etti:
"Bu akşamki toplantımızda sizlere Adnan Nur Baykal’ın yazdığı Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma kitabını hediye ediyoruz. Bu kitabı tedarik eden ve sizlere ulaşmasını sağlayan TOBB Afyonkarahisar Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanımız Sayın Mustafa Özkan ve yönetimine teşekkür ediyorum. Kitaptan yararlanacağınızı düşünüyorum. Gelecek hafta, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı coşkuyla kutlayacağız. Cumhuriyetimiz’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum.


Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."
Toplantının ikinci gündem maddesinde 2021’in Eylül ayı Meclis Toplantısı’nın karar özetleri, oybirliğiyle kabul edildi.


Toplantının üçüncü gündem maddesinde 2021’in Eylül ayı Hesap Hülasası oybirliğiyle tasdik edildi.
Toplantının dördüncü gündem maddesinde, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Anlıak, Yönetim Kurulu’nun Eylül-Ekim 2021 faaliyetleri hakkında sunum yaptı. Anlıak'ın ardından ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu.
Toplantının son gündem maddesi olan “Dilek ve Temenniler” bölümünde Meclis Üyeleri Ahmet Hikmet Dönerkaya, Ali İhsan Çiloğlu, Cemil Uluışık, Halil Hasırcıoğlu, Halit Özutku, Hüseyin Şehitoğlu, İbrahim Sömer, Mustafa Özer söz alarak görüşlerini dile getirdi.
ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Dilek ve Temenniler bölümünün ardından, katılımları dolayısıyla Meclis Üyeleri’ne teşekkür ederek toplantıyı kapattı.

Ekleme Tarihi:22.10.2021

Okunma Sayısı:1261

HIZLI ERİŞİM

BİZE ULAŞIN Dörtyol Mah. 2078. Sokak No:11 03040 Merkez/AFYONKARAHİSAR
TELEFON +90 272 213 56 57
FAKS +90 272 213 56 60
E-POSTA info@afyonkarahisartso.org.tr
ÇAĞRI MERKEZİ 0 850 346 03 03

Sosyal Medya Akışları

Basında Biz